Home
Renesanční odívání

Renesanční styl je úplně jiný než gotický a to i v odívání, kde najdeme též nové prvky a vlastně úplně nové ošacení. Vyvinulo se v Itálii na přelomu 14. a 15. století. Středem zájmu se stal zpět člověk a proto hraje velkou roli odívaní i v Renesanci. Renesanční móda se dělí na tři styly a to podle země, kde se nosila. Byla móda anglická, španělská a také móda italská.


Mužský oděv

Dříve muži nosili košile jako spodní prádlo na tělo a v této době se stala košile luxusní záležitostí, kterou měl každý muž v šatníku. Na košili se nosily kabáty, které byly vypasované. Na začátku muži nosili jen punčocháče a pak i kalhoty, které byly jen ke kolenům. Také velice oblíbeným prvkem byly pláště, které se nosily ještě přes kabát nebo místo kabátu. Jako modní doplňky se nosily barety, klobouky nebo také čepice.


Ženský oděv

Základem ženského oděvu byla sukně a také živůtek. Sukně se řasily, aby vypadaly vznešeně a většinou sahaly až k zemi a někdy se vzadu prodlužovaly do vlečky, také kvůli vznešenosti. Jako svrchní oděv se nosily pláště, stejné jako pánové. Ženy odhalené čelo, což bylo v módě. Dámy si splétaly vlasy do uzlů nebo do copů, ale také je nechávaly rozpuštěné. Své účesy zdobily různými stuhami, kytkami nebo také perlami.Španělská móda

Pro ženy byla vzorem ve většině zemí vyjma Itálie a Anglie. Ženy nosily korzety, aby vynikal pas a také kovové pláty, které měli zabránit růst prsou. Poprvé se také objevila španělská krinolína, která udržovala správný tvar sukně. Přes korzet a krinolínu si ženy oblékaly dlouhé šaty zdobené různými drahokamy. Kolem krku nosily límce, které vypadaly jako harmoniky. Doplňkem vlasů byly perly a kloboučky.

Muži nosili krátké nohavice, které byly bohatě nařasené a sahali do půli stehen a pod nimi punčochy. Punčochy byly vyráběny z vlny, bavlny nebo pro vysoce postavené také z hedvábí. Na hlavách nosili barety a vysoké tuhé klobouky ozdobené peřím. Španělská móda přetrvala až do 17. století.


Anglická móda

Ženy se snažily v odívaní napodobit královnu Alžbětu, která byla velice proslulá svými nákladnými a vznešenými šaty. Nejoblíbenější látky byly vyšívaný brokát a samet. Modní barvy byly červená, zelená, modrá a květinové vzory. Rukávy převyšovaly výšku ramen a byly vysoce nasazené. Sukně měla sudovitý tvar, která byla podepřená krinolínou a kolem pasu se ovazoval tzv. rohlík, což byl takový pás který měl také držet tvar pasu.


Italská móda

Muži nosili opět kabátec a nohavice, přes kabátec se nosil krátký plášť, který byl podšitý kožešinou a byl nařasen.

Oděv žen tvořila košile, která měla šněrování a vypadala jako korzet. Jako muži nosily také ženy přes košili kabátek, který byl zhotoven z drahých kamenů a barevné látky. Sukně byla protažená do vlečky, kterou za ní někdo mohl nosit či nemusel. Ženy měly rudě nalíčená ústa, většinou do červené (až rudé)arvy.


Zdroj: Kybalová, Ludmila: Dějiny odívání - renesance.

©David Šedivý, 2013