Home


  Popis Florentského dómu (Duomo)

  Florentský dóm Santa Maria del Fiore patří mezi nejhonosnější a nejvyšší budovy města Florencie. Základní kámen byl položen už Arnolfem di Cambio roku 1296. Stavba trvá postupně dalších stopadesát let.

  První věc, které si nepochybně všimnete, je kopule. Do roku 1436, kdy byla dokončena, byla největší kopulí dokončenou bez pomoci lešení. Kopule je dvouvrstvá, vnější se opírá o vnitřní. Zevnitř je též vyobrazena impozantní freska Poslední soud od Vasariho Zuccariho. Odstínem barvy cihel je oranžová. Technicky je kopule mistrovsky propracovaná. Její architekt Brunalleschi si na ní dal zvláště záležet. Sama o sobě je považována za symbol renesanční architektury.

  Další vyčnívající věc v exteriéru je tzv. Kampanila (Campanile). Zvonice je 85 metrů vysoká a nachází se napravo od hlavního vchodu. O její výstavbu se postaral Giotto. Tvarem se podobá "hranatější" věži, je obložena růžovým, zeleným a bílým toskánským mramorem. Gioto během svého života Kampanilu nedokončil. O to se postarali architekti Pisano a Talenti, kterým vděčíme za to, že zajistili, aby nespadla.

  Původní průčelí dómu nechalo město v 16. století strhnout. Až s rokem 1888 přichází nová, dnešní podoba fasády od Emilia de Fabris. Ta je ve slohu novogotickém. Co se týče interiéru, je poměrně strohý. Co ale určitě stojí za zmínku je pestrobarevná, složitě poskládaná mramorovaná dlažba, dále vitráže od Ghibertiho a Donatella a také obraz Dante a jeho světy od Domenica di Micheliniho vyobrazující Božskou komedii.

  Zajímavostí je nepochybně krypta. Baptisterium (italsky Battistero) Sv. Jana je osmiboká stavba vně Dómu a vznikla mnohem dříve. 

©Jan Šubrt 2013